SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY „ZBUDUJ I POKAŻ – MÓJ POMYSŁ NA PRZESTRZENNY MODEL BUDOWY ATOMU PIERWIASTKA CHEMICZNEGO”

7 listopada 1867 roku urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Zatem dziś przypada 155. rocznica przyjścia na świat genialnej uczonej, zajmującej się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, laureatki Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Realizując, wraz z mężem, badania nad minerałami promieniotwórczymi, odkryła pierwiastki: polon i rad, za co oboje w 1903 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Po śmierci męża w 1906 roku objęła katedrę fizyki na Sorbonie. W 1911 roku Maria Skłodowska-Curie została ogłoszona po raz drugi laureatką Nagrody Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, m.in. za pracę nad właściwościami fizycznymi i chemicznymi polonu i radu.

Z tej okazji ogłaszamy szkolny konkurs chemiczny pt. „Zbuduj i pokaż – mój pomysł na przestrzenny model budowy atomu pierwiastka chemicznego”. Przedmiotem konkursu jest samodzielne wykonanie dowolnego przestrzennego modelu budowy atomu pierwiastka chemicznego.

Celem konkursu jest popularyzacja chemii na terenie szkoły, zwiększenie zainteresowania chemią poprzez zabawę, wymiana artystycznych doświadczeń, a także aktywizacja uczniów przez rozbudzenie ich kreatywności oraz samodzielności;

Organizatorzy konkursu: p. Piotr Sabała oraz p. Izabela Kowalska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *