Wycieczki małe i duże grupy włoskiej – Rzym

Saluti da Roma

Rzym przywitał Stażystów deszczem i chłodną aurą. Dopiero po godzinie pogoda zdecydowanie poprawiła się i pojawiło się słońce.

Rzym znany jest jako Wieczne Miasto, w którym starożytność i nowoczesność widać na każdej uliczce i placu.

Jeśli Rzym to Koloseum. Odbywały się w nim walki gladiatorów. Nazwa Koloseum została nadana od znajdującej się w pobliżu budowli, ogromnego posągu Nerona zwanego kolosem. W pobliżu Koloseum znajduje się Forum Romanum (rynek rzymski 729-720 p.n.e). Główny polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu.

Kolejnym miejscem wyprawy był Piazza Venezia (Plac Wenecki) z pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Stażyści widzieli również Palazzo del Quirinale, pałac położony na Kwirynale, najwyższym z siedmiu rzymskich wzgórz. Obecnie jest oficjalną siedzibą prezydentów Włoch. Młodzież widziała również budynek Parlamentu Włoch.

Spacerując dalej, uroczymi uliczkami Rzymu, młodzież dotarła do najbardziej znanej, barokowej fontanny Rzymu – Fontanna di Trevi, do której wrzucili monetę przez lewe ramię, aby tutaj wrócić w przyszłości. Następnie udali się na Piazza di Spagna, który stał się słynny za sprawą monumentalnych schodów popularnie zwanych Hiszpańskimi. Przed schodami stoi niewielka fontanna La Barcaccia, która nawiązuje do barki przyniesionej aż tutaj przez wody Tybru w czasie jednego z wylewów rzeki.

Kolejnym punktem wycieczki był Piazza Navona. W centralnej części placu znajduje się fontanna Czterech Rzek (wł. Fontana dei Quattro Fiumi). Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów.

W dalszej część spaceru młodzież zobaczyła Pantheon (świątynię wszystkich Bogów) oraz Castel sant’Angelo (Zamek św. Anioła).

Ostatnim punktem wycieczki był Watykan. Jest najmniejszym państwem świata pod względem powierzchni oraz siedzibą papieską. Na Plac Świętego Piotra (Piazza di San Pietro) młodzież dotarła w godzinach popołudniowych. Plac jest otoczony olbrzymią czterorzędowa kolumnadą, zwieńczona attyką, na których ustawiono posagi 140 świętych. Jedynym świętym z Polski jest św. Jacek. Młodzież mogła zobaczyć okno, z którego odmawiany jest w niedzielę Anioł Pański przez Papieża. Stażyści, mieli możliwość zwiedzić Bazylikę św. Piotra. Oczekiwanie w kolejce do bazyliki trwało prawie 3 godziny. Bazylika św. Piotra jest jedną z największych i najważniejszych świątyń w kościele rzymsko-katolickim. Bazylika ma 23 000 powierzchni. W jej wnętrzu znajduje się 11 kaplic i 45 ołtarzy. Wystrój wnętrza jest harmonijnie dopasowany do renesansowej i barokowej architektury bazyliki. W głównej częśći znajduje się Tron św. Piotra. Ma on 29 m wysokości i jest z brązu. W bazylice znajduje się grób papieża Jana Pawła II, a także w jej podziemiach znajdują się groby innych papieży.

Podczas wycieczki, młodzież miała możliwość zakupu pamiątek, zjedzenia lodów i innych smakołyków, które oferowało Wieczne Miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *