Tydzień Konstytucyjny

W tym roku świętujemy 30-lecie ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W ramach ogólnopolskiego Tygodnia Konstytucyjnego trwającego w dniach 29.05.2023 – 04.06.2023r., organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy do naszej szkoły przybyły Panie Prawniczki współpracujące z fundacją, aby przeprowadzić lekcje dotyczące praktycznego wymiaru obowiązywania Konstytucji, Konwencji oraz działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Pani Luiza Janota-Głuchowska rozmawiała z uczniami o obywatelskich  prawach i obowiązkach, o prawach człowieka i wpływie na codzienne życie. Przeprowadzone warsztaty miały  na celu pokazanie, w jakich sytuacjach możemy  domagać się swoich praw, jakie istnieją środki egzekwowania naszych praw obywatelskich w Polsce i w Europie, czym zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich, a czym Europejski Trybunał Praw Człowieka. Z kolei Pani Marta Soszyńska przedstawiła uczniom regulacje konstytucyjne dotyczące finansów publicznych oraz polskiego systemu podatkowego.

Celem spotkaniabyło zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego, promowanie  świadomego obywatelstwa oraz zainteresowanie uczniów sprawami publicznym

W projekcie wzięły udział  klasy: 4a, 4c, 4w, 3c, 3a. Koordynatorem projektu w szkole była p. Dorota Wawer.

Serdecznie dziękujemy paniom Prawniczkom za poprowadzenie zajęć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *