2021 rokiem Stanisława Lema

Stanisław Lem (ur. 12.09.1921 we Lwowie) to czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista oraz twórca powieści realistycznych i tekstów satyrycznych.

Kariera literacka Lema rozpoczęła się od współpracy z czasopismami: Kuźnica, Tygodnik Powszechny, Nowy Świat Przygód, w których autor zamieszczał wiersze i opowiadania  o tematyce okupacyjnej. W Nowym Świecie Przygód w 1946 wydrukowano w odcinkach jego pierwszą powieść fantastyczną „Człowiek z Marsa”.

            W latach 1947-1950 pisarz pracował w Konwersatorium Naukoznawczym prowadzonym przez dra Mieczysława Choynowskiego (psycholog, twórca polskiej psychometrii), który wywarł ogromny wpływ na kierunek twórczości Lema. Po zamknięciu tej instytucji Stanisław Lem znalazł się w trudnej sytuacji materialnej. Niespodziewany sukces „Astronautów” – pierwszej powieści fantastycznej Lema, jaką wydano w formie książkowej  – sprawił, że pisarz postanowił na dobre zająć się tworzeniem fantastyki. Autor opisywał światy zrodzone z fantazji, z czystej gry myślowej, łączył sprawność warsztatową, orientację w możliwościach współczesnej techniki i bogatą wyobraźnię futurologiczną z wrażliwością na problemy moralne i psychologiczne.

            W 1953 Stanisław ożenił się z Barbarą Leśniak, lekarzem radiologiem, w 1968 urodził mu się syn Tomasz. W latach 1983-1988 pisarz przebywał na emigracji (Berlin, Wiedeń), by potem zamieszkać w Krakowie. Autor zmarł 27 marca 2006 w Krakowie.

            Stanisław Lem posiadał kilka doktoratów honoris causa, m.in. Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu w Bielefeld. W 1973 pisarzowi przyznano honorowe członkostwo amerykańskiego stowarzyszenia Science Fiction Writers of America. Nazwiskiem twórcy nazwano również planetoidę 3836 Lem.

Wśród licznych dzieł Stanisława Lema są m.in.:

Człowiek z Marsa, Astronauci, Dzienniki gwiazdowe, Eden, Opowieści o pilocie Pirxie, Solaris, Księga robotów, Pamiętnik w wannie, Bajki robotów, Cyberiada, Wysoki zamek, Doskonała próżnia, Bezsenność, Szpital przemienienia, Katar, Wizja lokalna, Pokój na Ziemi, Bomba megabitowa.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *