1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Szli wyprostowani wśród tych, co na kolanach”.

1 marca 2024 roku, o godzinie 12.OO, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przebiegał on zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Dowódca uroczystości, Adrian Paziak, uczeń klasy 5a, wprowadził poczty sztandarowe, a następnie złożył meldunek pani Dyrektor, Apolonii Żołądek. W dalszej kolejności nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego. Uczniowie z klasy 3t, Natalia Pasik i Patryk Florczuk, zapoznali społeczność szkolną z genezą święta i historią Żołnierzy Wyklętych. Punktem kulminacyjnym spotkania był Apel Pamięci. Przywołano w nim wszystkich, którzy ofiarą swojego życia poświadczyli, że „Jeszcze Polska nie zginęła!” Pochyleniem głowy oddano cześć Polakom, dla których Polska była i do ostatniej chwili życia pozostała najwyższą wartością. Uroczystość zakończyło wyprowadzenie pocztów sztandarowych oraz klas mundurowych.

Tego dnia 15-osobowa grupa uczniów z klas mundurowych, pod opieką nauczyciela, porucznika rezerwy Dominika Grzybowskiego, wzięła udział w uroczystych obchodach zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Otwocka.  O godzinie 10.00, w kościele pw. bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, we Mszy Świętej sprawowanej w intencji Żołnierzy Niezłomnych uczestniczyła asysta sztandarowa ze sztandarami Szkoły, Armii Krajowej oraz Więźniów Politycznych.

Żołnierze Wyklęci są dla nas wzorem moralnym, wzorem postawy patriotycznej, uczciwości, szlachetności. To byli ludzie, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.

„Jeśli my zapomnimy o nich,

Ty Boże, zapomnij o nas”.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im St. Staszica w Otwocku PAMIĘTA !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *