Apel z okazji Dnia Flagi RP oraz uchwalenia Konstytucji 3 maja

„Za trudy ich, za walki zwycięskie, a bezkrwawe.

Twórcom Dnia Majowego, po wieczne wieki, cześć!”

29 kwietnia 2022 roku,  o godzinie 10.00, przed masztem flagowym, na dziedzińcu szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja oraz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji  3 maja, największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Dni świąt narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu.

Uroczystość szkolną zaszczycili swoją obecnością zacni goście, w tym Starosta Otwocki pan Krzysztof Szczegielniak, członek Zarządu Powiatu Otwockiego pani Kinga Błaszczyk, Dyrektor Oświaty Powiatowej pani Hanna Majewska-Smółka, z Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ppłk Radosław Lasota, z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie mjr Sylwester Kulik, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Powiat Koło Nr 4 „Fromczyn”  pan Jan Rędaszka, była harcerka Szarych Szeregów pani Halina Piasecka, więźniarka obozu w Ravensbrück pani Daniela Paduch oraz rodzice wybitnych  i wyróżniających się uczniów. Zaproszonych gości powitała Dyrektor ZSEG pani Apolonia Żołądek.

Podczas apelu uczniowie klasy pierwszej i drugiej wojskowo-sportowej złożyli ślubowanie na Sztandar Armii Krajowej. W dalszej kolejności uczniowie klasy czwartej mundurowej otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia wojskowego w ramach Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Pani Apolonia Żołądek w uznaniu zasług za wysokie osiągnięcia w dziedzinie wiedzy obronnej, szkoleniu wojskowym, sportów obronnych, wzorową postawę, promocję szkoły w środowisku lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim wyróżniła nagrodą rzeczową uczennice Justynę Jałochę i Natalię Zawadkę, a także tegorocznego prymusa szkolenia wojskowego Kacpra Pańca. Rodzicom, najlepszych  absolwentów, wręczyła listy gratulacyjne.

Następnie został przeprowadzony okolicznościowy Apel Pamięci poświęcony twórcom Konstytucji 3  maja oraz wszystkim tym, którzy do końca bronili jej ideałów i wartości. Obecnym przedstawiono genezę  Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ponadto historię drugiej na świecie Konstytucji 3 maja. Uroczystość, którą prowadził pan Piotr Błaszczak nauczyciel wychowania fizycznego, dokonała się według ceremoniału wojskowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *