Wycieczka klas 5c8 i 5t8 do Państwowego Muzeum na Majdanku

W dniu 27.09.2023 roku dwie klasy, 5c8 oraz 5t8, udały się na wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie pod opieką przewodników zapoznali się z historią tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Oddali hołd poległym, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu. Młodzież złożyła kwiaty o uczciła pamięć ofiar holokaustu minutą ciszy. Był to czas refleksji nad losem pomordowanych ludzi. Spośród prawdopodobnie 130 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń, życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób), następnie Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *