Wielki Finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2022.
Kolejna, już VIII edycja ogólnopolskiego konkursu Olimpiady Zwolnieni z Teorii dobiegła końca. W trakcie konkursu uczniowie realizują autorski projekt społeczny na specjalnej platformie, pod opieką nauczyciela. Projekty dotyczyły kultury, nowych technologii, sztuki… wszystkiego, co jest związane z pasją młodych ludzi i ich zainteresowaniami. W ten sposób powstały na przykład wystawy, czy ciekawe prelekcje. Odpowiadały one na wybrane problemy społeczne w Waszym otoczeniu – np. ciekawe wydarzenie kulturalne. Udział w konkursie umożliwia młodym ludziom realizację zadania społecznego, budować kompetencje przyszłości i kształtować postawy obywatelskie. Jest to szczególnie ważne, gdy w obecnej sytuacji gospodarczo – politycznej świata potrzebujemy aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, którego przedstawiciele będą bezpośrednio wpływać na swoje otoczenie.
Wielki Finał odbył się na terenie Wyścigów Konnych Tor Służewie w Warszawie. Uczestniczyło w nich ok. 2500 uczniów z ponad 600 szkół z całej Polski wraz z ich opiekunami. To wydarzenie, pełne energii uczestników, pokazuje sens misji Zwolnieni z Teorii. To miejsce spotkania ludzi pełnych pasji i nie bojących się wyzwań.
Podsumowanie udziału Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. St. Staszica w Otwocku.
Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to nowa forma wyróżniania szkół, w której wyznacznikiem są kompetencje przyszłości. Ranking tworzony jest w oparciu o wyniki uczniów w praktycznej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Otwartość na innowacyjne podejście do edukacji i wsparcie uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości to cechy, które charakteryzują wyróżnione placówki. Takie szkoły zasługują na docenienie zwłaszcza dziś, gdy w kontekście wojny w Ukrainie widzimy, jak ważne jest budowanie u młodzieży wrażliwości społecznej i postaw obywatelskich. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych im. St. Staszica w Otwocku zajęło 147 miejsce w Polsce na 371 szkół wyróżnionych i 31 miejsce w województwie mazowieckim i 1 w powiecie otwockim.
Na czym polega udział w konkursie? Każdy, kto ukończy projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. Aby ukończyć projekt, młodzi ludzie zbierają zespół (w sumie 2-10 osób), wymyślają pomysł i realizują go w rzeczywistości. Na platformie dokumnetuje się działania i przechodzi się przez 4 etapy realizacji projektu – Inicjację, Planowanie, Realizację i Zakończenie.
Tę drogę rozpoczęło więcej ponad dwudziestu uczniów z naszej szkoły. A tytuł finalisty ogólnopolskiego konkursu zdobyło aż 13 uczniów z klas pierwszych i drugich. Ukończyli oni aż 3 projekty społeczne pod opieką nauczycielek: Katarzyny Szeląg, Aleksandry Lech – Strzyżewskiej, Doroty Wawer i Alicji Piwnik. Ich otwartość na innowacyjne podejście do edukacji młodzież ZSEG, pozwala stworzyć przestrzeń do rozwijania kompetencji tj. zarządzanie projektami, kierowanie ludźmi, kreatywność czy praca w zespole.
3 projekty w finale z ZSEG, 13 uczniów – finalistów konkursu, 4 certyfikowanych nauczycieli Zwolnieni z Teorii 2022. Nagrodę Brązowego Wilka za najlepszy projekt w instytucji otrzymał zespół składający się z 5 uczennic (Natalia Lewandowska, Marta Skottak, Gabrysia Styczewska, DagmaraNiedźwiecka, Wiktoria Kędziorek z kl. 2c), które zrealizowały projekt „Europejski Festiwal Kultury„. Wszystkim finalistom i ich opiekunom gratulujemy.
Transmisja z finału pod linkiem Transmisja Gali Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2022.mp4 – Google Drive