Wycieczki małe i duże – Asyż

Drogę do Asyżu stażyści pokonali pociągiem oraz autobusem z przesiadką w Foligno. Asyż (wł. Assisi) to włoskie miasto i gmina położona na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria. Miasto świętego Franciszka to punkt obowiązkowy dla turystów oraz dla pielgrzymów.

Młodzież miała możliwość zwiedzenia bazyliki świętego Franciszka. Budowa kościoła dolnego trwała dwa lata, a w 1239 zakończono prace nad wznoszeniem bazyliki, konwentu i dzwonnicy. Najważniejszym miejscem w kościele dolnym jest zejście prowadzące do krypty, w której znajduje się Kaplica Grobu św. Franciszka. Bazylika została zbudowana na wzgórzu Rajskim.

Kolejnym odwiedzonym miejscem przez stażystów była Bazylika św. Klary (wł. Basilica di Santa Chiara), która znała świętego Franciszka i poszła w jego ślady zakładając Zakon Ubogich Pań (dziś popularnie zwanych klaryskami). Świątynia w stylu gotyckim została zbudowana w latach 1257 – 1260. W bazylice jest pochowana św. Klara.

Młodzież również zobaczyła Katedrę św. Rufina (San Rufino). W tym kościele św. Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie. Jest to kościół romański z XII wieku. W bocznej części kościoła można oglądać wystawę obrazów na temat świętego Jana Pawła II.

Stażyści odwiedzili również Bazylikę Najświętszej Marii Panny od Aniołów (wł. Basilica Santa Maria degli Angeli). Bazylikę zbudowano w latach 1569–1679. Zbudowany kościół powstał dla ochrony pierwszego miejsca związanego z działalnością św. Franciszka, który swoje zadanie „odnowy domu bożego” potraktował w sposób dosłowny i rozpoczął odbudowę zniszczonego małego, jednonawowego kościółka. Ta mała świątynia znajduje się we wnętrzu bazyliki. Przy jest ogród różany, z charakterystycznymi tylko dla tego miejsca, różami bez kolców.

Cały średniowieczny Asyż wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto średniowiecznych domów zbudowanych z różowego kamienia i brukowanych uliczek, które na każdym kroku ozdobione są kwiatami i zielenią. Wiele z nich skrywa punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Umbrii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *