160 rocznica Powstania Styczniowego

W dniu 18 marca br. nasi uczniowie, stanowiąc skład pocztów sztandarowych, wzięli udział w obchodach 160. rocznicy Powstania Styczniowego w gminie Pilawa. Uczniowie tym samym upamiętnili największy zryw niepodległościowy XIX wieku, w którym podczas walk powstańców z Rosjanami zginęło około 30 tysięcy Polaków. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą przy pomniku Powstańców Styczniowych w lesie w Łucznicy, gdzie w mogile pomiędzy Łucznicą a Natolinem pochowanych zostało 46 powstańców, którzy polegli w boju, zaatakowani znienacka przez Rosjan, podczas odpoczynku 18 marca 1863 roku. Kulminacyjnym punktem uroczystości była żywa lekcja historii w formie inscenizacji przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *