Konkurs szkolny: „Stop!  Szanuj żywność – nie marnuj jedzenia”

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Żywności (ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych). Ma on na celu zwrócenie uwagi na ogromną skalę tego zjawiska na świecie i pokazanie, że zapobieganie marnotrawieniu żywności to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki ze zmianami klimatu.

Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności ma bardzo ważne znaczenie dla nas jako konsumentów oraz dla naszego środowiska.

Na świecie marnuje się rocznie 1,3 mld ton żywności rocznie. W Polsce aż  9 mln ton artykułów spożywczych jest wyrzucanych do kosza, a 2 mln ludzi w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie.

Rocznie z powodu wyrzucanej na świecie żywności trafia do atmosfery 3,3 miliarda ton gazówcieplarnianych. To tyle, ile w tym samym czasie emituje cały przemysł Unii Europejskiej.

Co roku na świecie do produkcji wyrzucanej żywności, zużywa się 250 bilionów litrów wody. To 14 razy więcej niż mieszczą w sobie wszystkie jeziora w Polsce.

W raporcie Banków Żywności z 2019 r. możemy dowiedzieć się więcej o naszych złych nawykach. Najczęściej wyrzucamy: pieczywo (23,7%), wędliny (12,8%) i świeże owoce (12,6%), ponieważ uważamyże żywność jest zepsuta (65,2%), przeoczyliśmy datę ważności (42%) oraz przygotowaliśmy zbyt dużo jedzenia (26,5%).

Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności wymaga uwagi i działań nas wszystkich, od producentów żywności, przez  łańcuch dostaw żywności, po przemysł spożywczy i konsumentów.

Z tej okazji oraz ze zbliżającym się Światowym Dniem Żywności (16 października) ogłaszam konkurs na plakat informacyjny pt. „Stop! Szanuj żywność – nie marnuj jedzenia”.

Celem konkursu jest zwiększenie świadomości młodzieży na problem marnowania żywność oraz ukazanie w jaki sposób zapobiegać marnowaniu żywności, a także motywowanie uczniów do kreatywnych działań ekologicznych.

Organizator konkursu: p. Piotr Sabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *