Europejski Festiwal Kultury

30 marca 2022 r. w naszej szkole został zorganizowany Europejski Festiwal Kultury. Głównym celem była promocja i upowszechnianie rezultatów realizowanych u nas projektów unijnych adresowanych: 

– do uczniów “Mobilni w Europie” (program ERASMUS+) oraz  

– do nauczycieli “Nauczyciele przyszłości” (program POWER). 

Celem niniejszego wydarzenia było podsumowanie cyklu działań stacjonarno – wirtualnych tj.: spotkania uczestników projektów z młodzieżą ZSEG, wystawy fotograficzne i prezentacje, konkurs wiedzy geograficzno – kulturowej o wybranych krajach Europy oraz wiedzy o Unii Europejskiej. Wydarzenia te poprzedziły eliminacje online do konkursu piosenki europejskiej. Każdy z uczestników przygotowywał dwa utwory – jeden dowolny w języku angielskim a drugi w języku krajów mobilności: Norwegia, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Malta, Cypr czy Belgia. Komisja w składzie: Alicja Piwnik, Magdalena Ratajczyk, Lidia Wojda, Katarzyna Rychalska oraz przedstawicielka SU wybrała finalistów, którzy zaprezentowali po jednym utworze w rundzie finałowej podczas Europejskiego Festiwalu Kultury.  

Europejski Festiwal Kultury (EFK) rozpoczął się  belgijką w wykonaniu młodzieży ZSEG na boisku szkolnym. Następnie Pani Dyrektor, nauczyciele i delegacje uczniów z wszystkich klas udały się do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w konferencji podsumowującej oba projekty unijne. Po wysłuchaniu piosenki w wykonaniu Magdaleny Sobieraj,  Pani Dyrektor uroczyście otworzyła spotkanie. Następnie o udziale w projekcie Mobilni w Europie opowiedziała młodzież z kl. 3cg, uczestnicząca w zagranicznych stażach zawodowych w Hiszpanii czy we Włoszech. Po wysłuchaniu piosenki w wykonaniu Gabrieli Rosłoniec, Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom we wszystkich konkursach zrealizowanych w ramach EFK. Po zaprezentowaniu się ostatniej finalistki konkursu wokalnego Oliwii Ciszkowskiej,  o udziale w projekcie Nauczyciele Przyszłości opowiedziała przedstawicielka nauczycieli, pani Marlena Gruza. Konferencję zakończył utwór We are the Word w wykonaniu wszystkich uczestników konkursu wokalnego i dziewczyn z kl. 2c, którym towarzyszyły flagi odwiedzonych państw UE w ramach ww. projektów. Myślą przewodnią tego spotkania była “jedność w różnorodności i pokój wszędzie” 

Wydarzenie to zostało przygotowane m. in. przez dwa współpracujące ze sobą zespoły, realizujące projekty społeczne w ramach VIII edycji ogólnopolskiego konkursu “Olimpiada Zwolnieni z teorii”. Ich opiekunkami były panie: Dorota Wawer i Alicja Piwnik 

Wyniki ogólnoszkolnych konkursów przeprowadzonych w ramach EFK: 

Konkurs wiedzy o UE – udział wzięło 26 uczestników.  Konkurs miał na celu upowszechnianie wiedzy o UE, jej symbolach, wartościach. 

Nagrodzone osoby to : 

I miejsce – Jan Kasprzak z kl. 2a 

 II miejsce zajęły:  Amelia Kopka oraz Julia Karpińska z kl. 2a 

 III miejsce – Bartłomiej Galas z kl. 2a 

Wyróżnienia otrzymali: 

Karolina Bąk kl.3bg, Jesika Proczek kl. 3a8, Wojciech Sawski kl. 2a, Nina Rydelek kl. 3bg, Artur Kuć kl.2c, Weronika Wawer kl. 2c 

Konkurs wiedzy o krajach europejskich – 203 uczniów rozwiązywało test z wykorzystaniem aplikacji Quizlet

I miejsce – Piotr Jałocha kl. 3ag 

II miejsce – Joanna Jabłońska kl. 3tg 

III miejsce – Konrad Konecki kl. 2a 

Konkurs piosenki europejskiej – 8 osób wzięło udział w eliminacjach on line 

I miejsce – Oliwia Ciszkowska kl. 4c 

II miejsce – Magdalena Sobieraj  kl. 2t 

III miejsce – Gabriela Rosłoniec  z kl. 1r 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *