Nauczyciele z Hiszpanii z wizytą w „Ekonomiku”

W dniach 4-9 października 2021 roku gościliśmy delegację nauczycieli ze szkoły średniej z Portugalette – miasta znajdującego się w północnej Hiszpanii w Kraju Basków nad Zatoką Biskajską. Celem wizyty hiszpańskich nauczycieli była realizacja Job shadowing – działania w ramach projektu Erasmus+ – Mobilność kadry edukacji szkolnej. Podczas czterodniowego pobytu IKER OLABARRIA nauczyciel języka hiszpańskiego, JOSE MANUEL SUAREZ nauczyciel języka angielskiego, JOSE MARIA HERNANDEZ nauczyciel historii i geografii mieli okazję uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli pracujących w ZSEG. Pierwszego dnia zwiedzili naszą szkołę i udali się na lunch ze Starostą Powiatu Otwockiego panem Krzysztofem Szczegielniakiem, z Dyrektorem Oświaty Powiatowej panią Hanną Majewską-Smółką, Dyrektorem Szkoły panią Apolonią Żołądek i nauczycielami.

Podczas wizyty goście obserwowali lekcje: geografii, języka angielskiego, rachunkowości, godziny z wychowawcą, zajęć gastronomicznych, rozliczeń finansowych, wychowania fizycznego oraz edukacji wojskowej. Dodatkowo mieli możliwość odwiedzenia miejsc praktyk naszych uczniów, czyli Z-Hotelu oraz Samorządowego Przedszkola „Leśne Skrzaty” nr 10 w Otwocku. Nasi nauczyciele wraz z  uczniami mogli pokazać, jak wspólnie pracują, rozwijają i doskonalą umiejętności praktyczne i teoretyczne. Także angażowali gości do udziału w swoich lekcjach, co wszystkim sprawiało ogromną radość. Nauczyciele z Hiszpanii uczyli się od nas, obserwując, doświadczając i rozmawiając na temat naszej dobrej praktyki edukacyjnej. Kilkudniowy pobyt był również wypełniony dyskusjami na temat różnic i podobieństw w sposobie kształcenia młodzieży w Polsce i Hiszpanii. Podczas debaty, w której uczestniczyło kilkunastu uczniów naszej szkoły, goście odpowiadali na pytania dotyczące kultury, tradycji i historii Kraju Basków.

W programie pobytu nie zabrakło też miejsca na zwiedzanie okolic. Nasi goście w towarzystwie uczniów i nauczycieli zobaczyli najciekawsze miejsca Otwocka, ponadto wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Cała wizyta przebiegła w serdecznej i ciepłej atmosferze. Niespodzianką było pożegnanie naszych gości belgijką w wykonaniu społeczności szkolnej z flagami: Polski, Hiszpanii i UE. W czwartek udali się  do Krakowa – dawnej stolicy Polski, skąd w sobotę wrócili do domu.

Mamy nadzieję, że goście – nauczyciele zapamiętają nasz kraj i naszą szkołę z jak najlepszej strony i, że to dopiero początek pięknej polsko-hiszpańskiej przyjaźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *